Mýty v detskej stomatológii

Mýty v detskej stomatológii

Len zdravý zub plní svoju funkciu

Postupne všetky mliečne zuby vypadnú a zúbková víla uvidí všetkých 20 zubov Vášho dieťaťa, ale do tej doby zohrávajú významnú funkciu v jeho vývoji. Dôsledná a pravidelná starostlivosť o chrup v prvých rokoch života je základ pre celoživotné optimálne orálne zdravie. Nedajte sa preto oklamať mýtmi, ktoré v spoločnosti o detských zúbkoch ešte stále kolujú…

Detské zuby nie sú dôležité, lebo aj tak vypadnú

Mliečne zuby nielenže pomáhajú deťom jasne artikulovať a zjednodušujú príjímanie stravy, ale tiež napomáhajú prirodzene udržiavať priestor pre stále zuby. Výmena detskej dentície končí stratou posledného mliečneho zuba približne v 12. roku života dieťaťa, v niektorých prípadoch aj neskôr. Ak dieťa stratí mliečne zuby príliš skoro následkom hlbokých kazivých lézií, môže vzniknúť stesnanie stálych zubov až po neschopnosť erupcie (prerezania), pre uzavretie priestoru okolitými zubami.
Zdravý mliečny chrup má vplyv na správny vývin trvalých zubov. Ponechané zubné kazy na mliečnom chrupe môžu spôsobiť bolesť, opuch a šírenie infekcie do ďalších častí tela. Zubný kaz je najčastejším chronickým ochorením detí. Je 5x častejší ako astma, 4x častejší ako obezita v ranom detstve a 20x častejší ako diabetes mellitus v detstve.

Dieťa si dokáže samo dokonale vyčistiť zuby

Je dobré rozvíjať u dieťaťa záujem o vlastné zuby a prínosné, keď si ich chce čistiť samé. Ale ich manuálna zručnosť nie je natoľko rozvinutá, aby si dokázali dôkladne vyčistiť všetky plôšky. Preto by mal rodič zúbky dočisťovať. Pre vytvorenie dobrého základu sa odporúča, aby rodič asistoval pri čistení do 12. roku života.

Detské zuby sa rýchlo deštruujú, pretože sú „mäkké“, menejcenné zuby

Detské zuby nie sú menejcenné a sklovina je najtvrdšie tkanivo v ľudskom tele. Problémy so zubným kazom, resp. vznik zubného kazu vyplývajú z viacerých faktorov:

Zo samotného stravovania u detí a nedokonalej informovanosti rodičov kedy a ako začať správne čistiť detské zúbky. V dnešnej dobe obsahujú potraviny veľké množstvo cukrov, ktoré sú živnou pôdou pre baktérie. Tieto produkujú kyseliny, ktoré oslabujú zuby a vedú k vzniku kazu.

Medzizubné pomôcky na čistenie medzizubných priestorov u detí nie sú potrebné

Po prerezaní všetkých mliečnych zubov (20) si môžete všimnúť buď medzery medzi niektorými z nich (alebo aj medzi všetkými) alebo zúbky bez medzier. Situácia, kedy má dieťa medzerovitý chrup, je prínosná, pretože umožňuje dokonalé vyčistenie všetkých plôšok zuba a zároveň je udržaný priestor pre erupciu trvalých väčších zubov.
Keď sú detské zúbky v kontakte, hovoríme o spojených kontaktoch. Tento priestor nie je možné dokonale vyčistiť klasickou zubnou kefkou. Dochádza tu k zadržiavaniu potravy a povlaku v medzizubnom priestore, kde je následne zvýšené riziko vzniku
zubného kazu. Preto odporúčame absolvovať pravidelné preventívne prehliadky už v ranom detstve. Zubný lekár vás bude informovať, kedy a ako začať používať medzizubné pomôcky.

Dieťa sa boji zubára

Vytvárame priateľské prostredie tak, aby k nám dieťa prichádzalo s úsmevom. Formou hier a rozprávok sa mu približuje „svet zúbkov“. Ošetreniu proti vôli dieťaťa, pripadne použitiu sily, sa treba vyhýbať, nakoľko to ma za následok stres a strach.
Prevenciou pred strachom je aj správna informovanosť rodičov. Treba sa vyhýbať slovám vyvolávajúcim negatívne emócie v súvislosti s novým prostredím alebo zážitkom, ktoré ma dieťa absolvovať. Mohli by nám skomplikovať spoluprácu a prvé návštevy. Domáce rozhovory rodičov a deti o starostlivosti o zúbky alebo vzdelávanie formou rozprávok prispievajú k správnej informovanosti dieťaťa. Dieťa netreba klamať, radšej mu trpezlivo vysvetliť, čo ho v ambulancii čaká.

Prvá návšteva u zubára stačí, až keď dieťa začne chodiť do školy

Starostlivosť o ústnu hygienu začína takmer okamžite po narodení. Správnym stravovaním a vytieraním úst bábätka vlhkým kúskom gázy po kojení. To dôležitejšie obdobie nastane momentom prerezania prvého zúbka. Vtedy začíname čistiť kefkou. S pribúdajúcim počtom zubov aj rôčkov, aj s pastou a ak je potrebne, doplníme medzizubne pomôcky. Pastu zaradíme v období, keď vieme dosiahnuť spoluprácu dieťaťa pri vypláchnutí úst, aby pastu nekonzumovalo. Ako prvé zaradíme detské pasty, majú nižší obsah fluoru, najmä z dôvodu občasného prehltnutia pasty. Prvá návšteva u zubára by mala byť s 1. zúbkom, najneskôr do 1. roku života dieťaťa. Snahou každého lekára je niesť ju v pokojnej atmosfére. V závislosti od spolupráce sa vyšetria zuby, zhodnotí sa stav hygieny a poučí sa o problémových oblastiach. Je dôležite, aby si zubná lekár vybudoval dôveru a nadviazal pozitívny vzťah s malým pacientom.

Ovocne džúsy ako prírodne produkty neškodia zubom

100% džúsy sú určite zdrojom mnohých vitamínov, no okrem už spomínaných cukrov na zuby negatívne pôsobia aj kyseliny v nich obsiahnuté. Ich dôsledkom dochádza k naleptaniu skloviny a vzniku erózii na zuboch. American Academy of Pediatrics odporúča, aby deti do 6 rokov obmedzili prijem džúsov na 1 pohár za deň. Odporúča sa tiež piť ovocne šťavy počas hlavného jedla a podávať deťom ovocne nápoje riedene čistou vodou. Znížime tým pôsobenie kyselín na povrch zuba.
Akýkoľvek napoj okrem vody s najväčšou pravdepodobnosťou obsahuje cukor, ktorý v konečnom dôsledku živé baktérie pôsobiace v ústnej dutine. Ak je dieťa smädné počas dňa medzi jedlami, je lepšou voľbou ponúknuť mu čistú neochutenú vodu.

Je v poriadku, keď dieťa zaspáva v postieľke s fľašou mlieka

Pitie mlieka je bezpochyby veľmi zdravé. Dôležite ale je uvedomiť si, kedy a v akom množstve ho konzumujeme. Materské, umele a vlastne všetky druhy mliek obsahujú cukry, ktoré výrazne dopomáhajú k tvorbe zubného kazu. Pokiaľ dieťa zaspáva s fľašou,
jeho zúbky sú vystavene baktériám, pre ktoré je cukor živnou pôdou. Počas noci sa znižuje produkcia slín a tým aj ich protektívny účinok na zuby. Zaspávanie dieťaťa s fľašou mlieka preto vo výraznej miere zvyšuje riziko vzniku zubného kazu a vzniku ECC ochorenia (z ang. Early Childhood Caries ECC – kaz ranného detstva, kaz kojeneckej fľaše).

Fluorid v paste je pre moje dieťa nebezpečný a môže mu uškodiť

Bezpečnosti použitia fluoridu sa venovalo mnoho výskumov. Zistilo sa, že fluorid je pri správnej koncentrácii a používaní bezpečný a vysoko účinný. Bolo tiež preukázane, že je jedným z najúčinnejších prostriedkov, ktoré dokážu
zabrániť vzniku zubného kazu. Fluoridy majú všestranne účinky: ukladajú sa v kryštáloch zubnej skloviny, tým je zubná sklovina odolnejšia voči pôsobeniu kyselín bakteriálneho povlaku. Podporujú remineralizáciu, brzdia látkovú výmenu baktérii
povlaku (metabolizmus) a účinky ich enzýmov. Znižujú tak tvorbu kyselín. Patria k základným pilierom prevencie.

Ak vidím na zube svojho dieťaťa „dieru“, viem, že ma kaz

Ak vidíte priamo na zube tmavú „dierku“, nemusí to hneď znamenať kaz. Je dôležite, aby to potvrdil alebo vyvrátil lekár. Prítomnosť kazu môže byť sprevádzaná pocitom bolesti v danej oblasti. Zmeny, ktoré sa deju na zube, sú výsledkom rozpadu povrchových štruktúr (skloviny) a narušenia vnútorných časti zuba (dentin a dreň). V prípade postihnutia drene zuba sú stomatologické postupy ošetrenia zložitejšie. Poškodenie zubnej drene je navyše sprevádzane silnou bolesťou a tým častokrát i s problematickou spoluprácou u dieťaťa. Deti nie sú 100%-ne spoľahlivé, pokiaľ ide o podávanie sprav o bolesti zubov. Niektoré sa sťažujú na bolesti zubov aj keď objektívne žiadny patologicky proces v danej oblasti neprebieha, a citlivosť je spôsobená len rastom denticie. V inom prípade sa bolesť nemusí vôbec prejaviť
aj napriek prítomnosti veľkých dutín alebo pokročilého kazu zahŕňajúceho dreň zuba. Pripadne častokrát deti bolesť zubov zataja pred rodičmi kvôli strachu z ošetrenia. Aj z tohto dôvodu sú pravidelne prehliadky u zubného lekára veľmi dôležite.

Kazy u deti sú geneticky podmienene

Panuje všeobecná domnienka, že ak majú moji rodičia pokazene zuby, postretne to aj mňa. Ľudia často využívajú genetiku ako zámienku pre nedostatočnú starostlivosť o chrup. Je pravda, že malý vplyv pri určovaní náchylnosti k zubnému kazu je preukázaný. Faktom však zostava, že väčšine kazov sa dá predísť. Preventívny vplyv ma aj vyčlenenie príboru a pohárov pre deti, pripadne aj to, že cumlík patri deťom a nie dospelým.

Detské zuby nemajú korene

Tak ako trvale zuby, aj detské zúbky majú korene. Detské zúbky nie sú umiestnene voľne na ďasienku, ale sú zakotvene v kosti. Zárodky trvalých zubov sa nachádzajú práve pod týmito koreňmi mliečnych zubov. Už koncom 4. Roku začína resorpcia koreňov mliečnych zubov. Najprv resorbujú korene rezákov, po nich resorbuju stoličky a ako posledne očne zuby. Resorpcia je zložitý biologicky proces, ktorý je geneticky podmienený. V konečnej fáze dochádza k uvoľneniu korunky mliečneho zuba po zresorbovani jeho koreňov bez porušenia kontinuity sliznice.

MDDr. Barbora Džafičová
komplexné stomatologické služby

Ak si chcete pozriet printovú verziu tohto článku, kliknite sem