Ošetrenie pacientov s použitím entonoxu

Ošetrenie pacientov s použitím entonoxu

Entonox je zmes 50 % oxidu dusného a 50 % kyslíku.

  • Neinvazívne, inhalačné analgetikum
  • Rychlý nástup/ústup účinku
  • Analgetické, sedatívne a anxiolytické vlastnosti

Pre rýchly nástup a ústup účinku, súčasne s vysokou mierou bezpečnosti, predstavuje alternatívu ošetrenia pre potlačenie strachu a krátkodobej bolesti (napr. podanie infiltračnej- lokálnej anestézii) a ošetrenia pre pacientov pohotovostnej starostlivosti.
Pre aplikáciu entonoxu je dôležitá primárna spolupráca (pacient chce podstúpiť ošetrenie, ale má z neho strach, obavy).

Aplikuje sa pomocou nádychového ventilu ústami alebo nosom pred zahájením ošetrenia, alebo podaním lokálnej anestézie. Taktiež je možné podávať Entonox po celú dobu výkonu pomocou nosnej masky. Nástup účinku je veľmi rýchly, analgetický účinok sa objavuje už po 9-12 vdýchnutiach. Odoznieva v priebehu niekoľkých minút. Za 15 minút po ukončení inhalácie pacient môže odísť a po 30 minútach už môže dokonca aj šoférovať.
Výhodou Entonoxu je minimum vedľajších účinkov. Jeho použitie je bezpečné pre väčšinu bežných ochorení (vysoký krvný tlak, alergie, ochorenie štítnej žľazy..). V niektorých prípadoch sa pri jeho aplikácii dostavuje eufória, ľahká závrať prípadne mierna nevoľnosť. Tieto pocity sa po ukončení inhalácie rýchlo stratia.

Po ukončení inhalácie sa rýchlo odbúrava z tela.

Medzi kontraindikácie podania Entonoxu patria hlavne pľúcny emfyzém, stavy po operáciách srdca a liečbe srdca, či niektoré ochorenia spojené s nedostatkom vitamínov skupiny B.

U nespolupracujúcich pacientov, alebo vekom nevhodných pre ošetrenie s entonoxom, doporučujeme ošetrenie v celkovej anestézií. Pre väčšiu mieru bezpečnosti a komfortu pacienta.

Tešíme sa na Vašu návštevu

Stomahol